GKEC Śrem — eko technologie

GKEC Śrem oprócz produkcji i dostaw ciepła wyróżnia się pracami naukowo–badawczymi związanymi z odnawialnymi źródłami energii w sposób przyjazny środowisku.

Tak ważna dziedzina bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie, wymaga nieustannego doskonalenia i wdrażania nowych rozwiązań. Dlatego jako Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Operator Sp. z o.o. w Śremie (PEC OPERATOR) złożyliśmy wniosek o dofinansowanie unijne naszych zamierzeń. Projekt: „Budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego w zakresie innowacyjnego pozyskania paliw i substancji poszukiwanych w przemyśle energetycznym i chemicznym” został złożony 13 maja i czeka na rozpatrzenie. Łączny koszt projektu wynosi 25 000 000 zł. Jego celem jest budowa centrum, w którym prowadzone będą prace związane z opracowywaniem nowych innowacyjnych produktów, tj. paliwa z pirolitycznego recyklingu tworzyw sztucznych oraz limonenu.

Tworzywa sztuczne powstają w procesie przerobu ropy naftowej. Proces biodegradacji tworzyw sztucznych przebiega bardzo powoli. W zależności od wykorzystanego materiału, wyroby z tworzyw sztucznych rozkładają się nawet kilkaset lat. Pirolityczny recykling pozwoli w szybkim czasie przetworzyć dużą ilość tworzyw sztucznych, a jednocześnie przy zachowaniu aspektu ochrony środowiska, pozyskać wysoką ilość ciepła.

Wykorzystywanie w praktyce nowych koncepcji, pomysłów i wynalazków pozwoli przedsiębiorstwu być bardziej konkurencyjnym oraz uzyskać jeszcze lepsze wyniki m.in. z zakresu wytwarzania ciepła. Pozytywne rozpatrzenie wniosku i uzyskanie dofinansowania to dla nas ogromna szansa, bowiem wierzymy, że rozwój rynku energetyki cieplnej jest nierozerwalnie związany z innowacyjnymi rozwiązaniami, które są motorem szybkiego postępu.